A fényszögekről
Látszólagosan az Ekliptikán ( Nappályán ) haladó két bolygó a Földdel, egy egyenessel összekötve szöget zárnak be egymással. Ezt nevezi az asztrológia fényszögnek. Két -vagy több bolygó kapcsolatának, a minőségét mutatják meg analógiáik értelmében. Hagyományosan harmonikus, és diszharmonikus fényszögeket különböztetünk meg. A valóság azért ettől természetesen sokkal árnyaltabb, kiindulásnak azonban megfelelő. Minden attól függ ugyanis, hogy az egyén miként éli meg a jelzett eseményeket.
A fő -és egyben az életünkre a legjobban "ható" fényszögek:
Együttállás (konjunkció) = 0 fok; a szimbólumok átszínezik egymást, keveredik a jelentéstartalmuk. Harmóniát (H.), ill. diszharmóniát (DH.) a bolygók jelentéstartalma alapján kell megítélni.
Szextil = 60 fok; (H.), valamit azért az egyénnek is tenni kell, hogy a jelzett dolog simábban menjen.
Kvadrát = 90 fok; (DH.), a legnehezebb fényszög, akadályoz, nehézségeket teremt, mégis állandóan foglalkoztatja az egyént a témakör, amit összekapcsol. Nagy kitartással, akarattal legyőzhető mert "a hatalom a tiétek".
Trigon = 120 fok; (H.), a sima út, a két témakör olyan jól működik, hogy esetleg észre sem vesszük a létezését, ezért még az unalom fényszöge is lehet.
Szembenállás (oppozíció) = 180 fok; (DH.), két szembenálló, ám egymást kiegészítő témakört köt össze, a feszültség, a késztetés fényszöge. Mindig fenntartja az érdeklődést, sokszor azonban ezt inkább nehézségként éljük meg.