Feng Shui
Kínában immár háromezer éve ismert a feng shui látásmód. A szó jelentése: víz és szél. Ez a térharmónia tana és a Ji Csing nyolc építőkövét használja a térképen, a báguán, ami az élet kincseit jelenti. Bárhol is lakik az ember, alapvető fontosságú az, hogy csak olyan tárgyakkal, növényekkel és állatokkal vegye magát körül, amiket szeret, amikre tekintve örömöt érez. Amivel kapcsolatosan szomorú emléke van, azt el kell adni vagy odaadni valakinek, de a szemetesben is jó helyen van. Ha nap, mint nap olyan dolgot kell látnunk, amit nem szeretünk és nélkülözhető, akkor az a dolog teljesen feleslegesen használja a csít, az életenergiát. Ezt az energiát természetesen az ott lakóktól veszi el. A rendetlenség is rengeteg energiát használ el, akár a kertben, akár a házon belül van. A csí elől nem lehet eldugni semmit sem azzal, ha rázárod az ajtót, ez által legfeljebb le lehet lassítani a mozgását. Tehát a csí megtalálja a fiókba rejtett fájdalmas emlékeket vagy fölösleges tárgyakat, és azt élteti az ember helyett. A másik lényeges dolog az, hogy a WC tetejét le kell csukni, akár csatornázott a ház, akár nem, mert a csí ott szeret a leginkább eltávozni, illetve az összes lefolyón. Meglehetősen paranoiás tevékenység lenne szerintem, ha az összes lukat be akarnátok tömni, ennél egyszerűbb és helyesebb megoldás a fürdőszoba és a toalett ajtajának becsukása. A csí az épület elején lévő helyiségekben a legaktívabb, ezért szerencsésebb a ház elejébe, a bejárati oldalra tenni a nappalit, s a hálószobát az épület végébe, ahol az ember jobban fel tud töltődni, és ki tudja pihenni magát. Készítsétek el a házatoknak/lakásotoknak az arányosan kicsinyített mását egy papíron, s a ház hosszabbik oldalát alapul véve egy átlátszó papírra rajzoljatok egy négyszöget. Ezt osszátok fel kilenc egyenló oldalú területre, mindegyik négyzet minden oldala egyenlő legyen, nekem ezt a szövegszerkesztővel nem sikerült megvalósítani. A lényeg úgyis a területek eszmei mondanivalójában van, a négyzeteket pedig papíron, vonalzóval és ceruzával úgyis ügyesen meg tudjátok rajzolni.
A bejáratot a térképen levő bejárati oldalhoz illesszétek, s ha nem túl hosszú a ház, akkor mindkét oldalon csak kevés marad le a térképről. Ekkor a házon belül a különböző helyiségekben elég a megerősítést elvégezni.
Ha a házhoz hozzáépítettek valamilyen épületet, akár milyen kicsi is az, akkor azt is figyelembe véve egészítsétek ki a házat négyzet formájúra úgy, hogy a hiányzó, kívülre eső sarkot megjelölitek egy nagy tömegű tárggyal, ami lehet fa, egy nagy virág, lámpaoszlop vagy egy szobor. Mivel keveseknek adatik meg a családi ház öröme, így a lakásban lakókról sem feledkezhetünk meg. Jó azt is megtudni, hogy a társasház vagy bármilyen ház melyik területén éltek. Amikor valaki az utcafronton él, az ugyan több energiát kap a kinti forgatagból, de egyáltalán nem biztos, hogy ezzel jól jár, nemcsak azért, mert a kinti zajokat jobban hallja, hanem sokkal nagyobb lendülettel érkezik, szinte berobban hozzá az energia. Egy hátsó, csendesebb zugban megbújó lakás több nyugalmat tud biztosítani a lakóinak, mert már a ház eleje megszűri, s lelassítja az energiaáramlást. Ott jobban önmaga lehet az ember, míg az elöl lakókat erősebben befolyásolja a kinti áradat. Az első területeken levő lakások azért is alkalmasabbak irodának vagy üzlethelyiségnek, mert egyrészt könnyebb bemenni, másrészt jobban vonzzák a csít, így szinte behívják az embert. Egy hátsó részen levő irodába menet az érzékenyebb ember mindenképpen felfedezheti, hogy csökken az energiaszint, s ez a pezsgést kedvelőket vissza is tarthatja attól, hogy az épület hátsó részében levő üzletet megnézzék. Meglehetősen sok, furcsa formájú lakást építettek, s keveset lehet olyat találni, ami tökéletesen négyzet alapú lenne. Ha úgy ítélitek meg, hogy valamelyik báguá terület hiányzik a lakásból/házból, és nem tudjátok azt kívül megjelölni, mert mondjuk a szomszéd otthonán belüli területre esik, akkor sincs nagy baj, mert akkor az egyes helyiségeken belül kell a térképet alkalmazni, s ott elhelyezni olyan tárgyakat, amiket a csí azon a helyen megkíván. Ezen kívül az öt elem egyensúlyát kell elérni minden helyiségben, még a legeldugottabb kuckókban is. Ezek a víz, fa, tűz, föld és a fém. Harmóniájukat a színes segítségével a legkönnyebb elérni. Amikor egy terület problémás az életben, akkor az egyes tárgyakat is fel lehet térképezni, s ez által erősíteni az energiaáramlást. Például ha valaki sokat ül az íróasztalánál vagy a számítógépasztalnál, akkor annak báguá térképét is feltétlenül érdemes elkészíteni. Bármilyen ábrát alkothatsz egy-egy területhez, ami azt ki tudja fejezni szerinted. Ez lehet egy hozzá kapcsolódó szöveg is, vagy a jelének rajza is. Nem szükséges alkotnotok sem, de szerintem így lehet a legszorosabb kapcsolatot létesíteni a különböző területekkel, a szoros kapcsolat pedig elősegíti a hely szeretetét, és a pozitív energiaáramlást is.
Általában minden szükséges tárgy megvan, amivel a kellemes környezetet és az életenergiának is tetsző áramlást ki lehet alakítani, csupán más helyen, mint ideális lenne. Tehát nem kell attól tartanotok, hogy valami drága mulatság ez, inkább a fantáziátokat kell használni.
Az egyes területek és a hozzájuk tartozó tárgyak és színek
Egészség család: kékek, zöldek
Csen, viharos erő
egészséges növény
friss vágott virág, amit a hervadás első jelekor ki kell dobni
képek kertekről, családtagokról
fatárgyak (ágy, szekrény, fakanál stb.)
családi ereklyék vagy bármi, ami baráttól származik
Gazdagság, siker: piros, vörös, bronz
Szun, örök szél
szélcsengő
értékes tárgyak
vágyott javakról képek, minden, ami a gazdagság jelképe számodra
kerek levelű növények, selyemvirágok
víz jellegű tárgyak (akvárium, vizeskancsó vízzel stb.)
pénz és egyéb érmék
Hír, hírnév: pirosak, vörösek
Lí, terjedő tűz
diplomák
állati eredetű tárgyak (agancsok, szőrmék, bőrkabát stb.)
háromszögek és gúlák
kellemes fényforrás: gyertya, petróleumlámpa, napfény, lámpafény
Szerelem és házasság: rózsaszínek
Kuan, befogadó föld
páros dolgok (cipő, kétágú gyertyatartó)
a szerelem jelképei (delfinek, galambok stb.)
egymástól kapott apróságok
fényképek kettőtökről
mindkettőtök ruhái, együtt
Alkotókészség, gyermek: fehér, pasztellszínek
Tui, örömteli tó
bármi, ami alkotómunkára serkent
különös alakú tárgyak, plüssállatok
kerek és ovális tárgyak, fémtárgyak
gyerekrajzok, képek gyerekekről (állatkölykök is lehetnek)
Segítőkész emberek, utazás: fehér, szürkék, fekete
Csien, az ég
lelki vezetődről, tanárodról, szentekről készült felvételek
úti célokról képek
a hittel kapcsolatos dolgok
Karrier: fekete, tengerkék, barnák, grafitszürke és minden sötét szín
Kan, mély víz
víz elemű tárgyak, csobogók, tükrök, sík üvegek
karrierrel kapcsolatos jelképeid
természetes alakú dolgok (megmunkálatlan szép kavics, fakéreg stb.
formázott üveg- és kristálytárgyak
kitüntetések és oklevelek
Önművelés, tudás: fekete, kékek, zöldek
Ken, a hegy
a tanulással kapcsolatos dolgok
minden, amit tudni szeretnél vagy amiben magabiztosabbá kívánsz válni
nyugodt helyeket, meditáló bölcseket, kedves tanárokat ábrázoló képek
Föld: semleges terület, itt az elemek harmóniájára kell összpontosítani.
Az öt elem (ezek harmóniába hozása a legfontosabb)
Fa elem:
valamennyi fa bútor
lambéria, a favázas házak tartószerkezete, tetőszerkezet, parketta
az összes növényi eredetű textília, mint a pamut, a len, sőt a műselyem is
a virágmintás tapéták és az ilyen mintás bútorok
a tájképek és a virágokat ábrázoló csendéletek
az oszlopok, gerendák, fatörzsek és a függőleges csíkok
a kék és a zöld minden árnyalata
Tűz elem:
mindenfajta világítótest, beleértve a fénycsöveket, a villanykörtéket, a petróleumlámpát és a gyertyát, a kandallóban lobogó tüzet és a napfényt is (nagy ablakfelület is!)
az állatokból készült használati tárgyak, a gyapjú, szőrme, bőr, a csont vagy a tollak
minden állat
embereket vagy állatokat ábrázoló képek
a vörös szín árnyalatai
Föld elem:
a tégla, a vályog és a cseréptetők
minden kerámia és agyak használati tárgy
a négyzet és téglalap alakú dolgok és valamennyi hosszú, lapos felület
a sivatagot, mezőt stb. ábrázoló képek
a sárga és más föld színek
Fém elem:
minden fémtárgy, a rozsdamentes acéledények, réz és bronz kilincsek, evőeszközök stb.
valamennyi kő, szikla, a márvány, a gránit, és a kő járólapok is
a kristály, az ékkő és a féldrágakövek
fém és kőszobrok
a kör, félkör vagy ovális alakzatok
a fehér és a pasztellszínek
Víz elem:
valamennyi patak, folyó, tavacska, forrás, de a kis csobogók is
a tükröződő felületek, mint a metszett kristályok, üvegtárgyak, tükrök
a lendületes, szabad formák és aszimmetrikus alakzatok
a feketébe hajló, sötét színárnyalatok, mint a mélykék
Ha már meg tudjuk állapítani, hogy melyik elem van túlsúlyban, akkor áthelyeztetjük máshová használati tárgyainkat, a következőket figyelembe véve:
A víz táplálja a fát.
A fa táplálja a tüzet.
A tűz teremti a földet.
A föld szüli a fémet.
A fém megtartja a vizet.
Amennyiben az öt elem így épül egymásra, akkor egy végtelen, egymást folyamatosan újrateremtő és tápláló zárt rendszert alkotnak. Ha mind az öt elem jelen van a térben természetes egyensúly születik. De az öt elem korlátozhatja is egymás kiteljesedését:
A fa felemészti a földet.
A föld gátak közé szorítja a vizet.
A víz kioltja a tüzet.
A tűz megolvasztja a fémet.
A fém elmetszi a fát.
Amikor az öt elem egymást korlátozó kapcsolatrendszerével dolgozunk (erre akkor lehet szükségünk, ha pl. egy egész falnyi ablakfelületünk van, s ezen nem lehet változtatni), tartsuk szem előtt az alábbi szabályokat:
Amennyiben a házban/lakásban a fa a meghatározó elem, használjunk sok fémet. A fa hatását a földdel és a tűzzel gyengíthetjük. Óvatosan bánjunk a vízzel, hisz az növeszti az erejét.
A tűz elem túlsúlya esetén sok vízre lesz szükségünk. A fém és a föld szintén segítségünkre lehet. A fa táplálja a tüzet, ezért csak egészen kevesen használjunk belőle.
Ha a föld az uralkodó elem, azt a fával korlátozhatjuk. A fém és a víz kiemeli a fa hatását. Ezzel szemben a tűz elem alkalmazását lehetőség szerint kerülni kell, mert az csökkenti a fa kiegyenlítő erejét.
Abban az esetben, ha a fém a meghatározó, azt a tűzzel tarthatjuk kordában. Az egyensúlyt vízzel és fával finomíthatjuk. A föld elemhez tartozó dolgokat viszont csak módjával használjuk, mert az esősíteni a fém energiáját.
A víz elem uralma esetén sok földre lesz szükségünk. Bátran tehetünk hozzá tüzet és fát, de bánjunk óvatosan fémmel.
Remélem kellemes időtöltés lesz számotokra a lakásrendezés Feng Shui-módon, s biztos vagyok benne, hogy pár héten belül megérzitek kellemes hatásait, következményeit. Ez mindenképpen alapja lehet egy megromlott kapcsolat helyreállításának vagy a gazdagság felé vezető úton is lehet az első lépés. Azt azonban nem szabad elfelejteni, hogy akár tetszik, akár nem, a második és a sokadik lépést is Nektek kell megtenni a boldogságotok és kiteljesedésetek útján. A térrendezés segít okosan, optimálisan felhasználni a rendelkezésre álló energiát. Ha a családon belül lényegesek az ízléskülönbségek, akkor semmiképpen se a vita forrása legyen ez a nagyszerű tudomány! Ilyen esetben mindenki a saját helyiségeit rendezze a saját kedve szerint, a közös területeket pedig igyekezzetek úgy kialakítani, hogy az összes ott lakó vagy dolgozó ember jól érezhesse magát benne, s boldogan térjen oda vissza.